Kas yra naujasis koronavirusas?

2020-03-03
Autorė: VSS Jolita Bernatonienė

• tai nauja koronaviruso padermė, kuri anksčiau žmonėms nebuvo nustatyta
  • tai septintasis žinomas koronavirusas, kuris užkrečia žmones (be jau minėtų SŪRS ir MERS, žinomi dar 4 koronavirusai, kurie žmonėms paprastai sukelia nesunkias arba besimptomes infekcijas)

Kaip žmonės užsikrečia naujuoju koronavirusu?

• Pagrindinis infekcijos šaltinis (gyvūnas) nežinomas. Dar nėra aiškaus atsakymo, koks gyvūnas (nepatvirtintais duomenimis – šikšnosparniai) yra šio zoonotinio viruso šaltinis
  • Infekcija gali plisti nuo žmogaus žmogui. Yra įtarimų, kad kai kurie asmenys gali išskirti virusą nesant ligos simptomų ar prieš ligos simptomų išsivystymą.
  • Nėra duomenų apie tai, kad virusas gali būti perduodamas per aplinkos daiktus
  • Vienas žmogus užkrečia iki 3 imlių asmenų

Kaip išvengti naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos ?

PSO nerekomenduoja kelionių apribojimų.

Keliautojams, planuojantiems lankytis Kinijoje ar šalyse, kuriose yra registruoti įvežtiniai ligos atvejai, rekomenduojama:

• vengti kontakto su sergančiais asmenimis, ypač su tais, kuriems pasireiškė respiraciniai simptomai
  • vengti lankytis „šlapios rinkos“ turgavietėse (angl. wet markets), kuriose parduodama šviežia mėsa, žuvis ar kt. vietose, kuriose yra tvarkomi gyvi ar negyvi gyvūnai
  • bendri rankų (prieš valgymą, po tualeto ir kontakto su gyvūnais, jų išskyromis) bei maisto higienos reikalavimai. Prieš vartojant gyvūninės kilmės produktus įsitikinti, kad jie yra pakankamai termiškai apdoroti

Lietuvos Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja nevykti į Kiniją

• Medicininė kaukė pacientui, kuris kosėja ir čiaudi, kad sulaikytų su lašeliais viruso pasklidimą aplinkoje. Šios kaukės viruso nesulaiko ir tuo pačiu neapsaugo nuo užsikrėtimo, jei yra artimas kontaktas. Pakeisti kaukę nauja kuomet dėvima tampa drėgna. Vienkartinių kaukių pakartotinai nenaudo
  • Vengti ilgo (daugiau nei 15 min.) ir artimo (mažesnio nei 1 m. atstumo) bendravimo akis į akį su tikėtinu (ypač su tais, kuriems pasireiškė respiraciniai simptomai) ar patvirtintu atveju uždaroje patalpoje be rekomenduojamų asmeninių apsaugos priemonių.
  • Vengti masinių žmonių susibūrimo vietų.
  • Dažnai vėdinti ir drėgnu būdu valyti
  • Rankų higiena (dažnas su vandeniu ir muilu rankų plovimas, procedūra 40-60 sekundžių). Jei muilo ir vandens nėra, taip pat galima naudoti alkoholio pagrindu pagamintą rankų antiseptiką su ne mažiau kaip 60% alkoholio.

*Kad virusas nepatektų į sveiką organizmą, neliesti akių, nosies ir burnos nesnusiplovus rankų.

* Panaudotas kaukes, servetėles ir kitas medžiagas išmesti ir nedelsiant nusiplauti rankas.

*Bendri rankų higienos reikalavimai (plovimas) – prieš valgymą, po tualeto ir kontakto su gyvūnais, jų išskyromis.